listin

MARGARİN ÜRETİM TESİSLERİ

Margarin Üretim Tesisleri

Tehlikeli Gaz : Hidrojen

Margarin üretim yapan tesislerde Doymuş yağ – Yarı Doymuş yağ asitleri elde etmek için kullanılan Hidrojen gazı kontrol altına alınmazsa patlama riski çok yüksektir.

Hidrojen en tehlikeli ve havadan çok hafif olduğundan tavanda birikecek ve Lel seviyesine ulaştığında patlama meydana gelecektir. 

Margarin Tesislerinde yaptığımız incelemelerde “Hardening-Hidrojenerasyon” ve “Elektroliz” alanlarında patlama riski oldukça yüksek. 

Exproof Gaz Dedektör sistemi, Exproof Gaz Kontrol Paneli, Exproof Aydınlatma- Siren-Havalandırma Sistemi, Otomasyon sistemi ile Tesisinizde oluşabilecek patlayıcı ortamı önceden Alarm vererek çalışanların güvenli şekilde tahliyesi ile birlikte Hidrojen Gazının oldukça yüksek patlama tehlikesini kontrol altına almış olunur.

Sistem Bilgilendirmesi

Bu kapsamda Tesiste yapılacak işlemler şunlardır.
➢ Exproof Gaz Algılama Sistemi Kurulumu
➢ Gaz Dedektör Kontrol Paneli Kurulumu
➢ Exproof İkaz Sistemi Kurulumu
➢ Exproof Havalandırma Sistemi Kurulumu
➢ Exproof Sistemlerin Koordineli Çalışması için Otomasyon Paneli Kurulumu
➢ Elektrikle çalışan mevcut sistemin (aydınlatma, prizler, cihazlar vb.) Otomasyon Paneliyle Entegre çalışır hale getirilmesi.

Sistemin çalışma senaryosu aşağıdaki şekilde işleyecektir.
➢ Gaz dedektörleri bir kaçak durumunda gazı algılar.
➢ Gaz konsantrasyonu patlama sınırının 1/5’ine (%20LEL) geldiğinde, Eksproof Siren uyarı vermeye başlar. Aydınlatma, prizler vb. exproof olmayan ürünlerin enerjisi kesilir.
➢ Exproof Havalandırma Devreye Girer.
➢ Çalışanların tahliyesini sağlamak için Exproof Aydınlatmalar devreye girer.
➢ Gaz konsantrasyonu normale döndükten sonra Exproof Havalandırma ve Exproof Aydınlatma sistemleri 20 dakika boyunca çalıştıktan sonra sistem normal çalışma koşullarına döner.

  • Telefon

  • 0850 333 0 357

  • Uğurmumcu Mh. Uzunyurt Sk No:9/A

  • Kartal / İSTANBUL

  • Email

  • info@exzone.com.tr