listin

KAPALI OTOPARKLAR

Kapalı Otoparklarda Egzos gazlarının yol açtığı tehlikerler…

Tehlikeli Gaz : Karbonmonoksit (CO)-Azot oksitleri (NOx)-Hidrokarbonlar (HC)

Taşıt egzoz emisyonları diğer başka gazların yanında, CO (karbon monoksit) , NOx (Azot Oksit) gibi bir takım zehirli gazlar içermektedir. İnsan sağlığının korunması amacıyla bu gazların kapalı otoparklardan tahliye edilmesi gerekmektedir. 

EN 50545-1 Standartına göre üretilmiş CO – Otopark Gaz Kontrol Panoları ve Gaz Dedektörleri ile AVM ve Konut Otoparklarında kuracağımız sisteme 4 dedektörden 256 adet dedektör bağlanılabilir. 
 

Karbonmonoksit (CO)

Karbonmonoksit kokusuz, renksiz ve tadı olmayan bir gazdır. Karbon ve oksijenin bu bileşimi karbon içeren maddeler tamamen yanmadığı zaman oluşur ve solunduğunda çok zehirlidir. Solunup kan damarlarına ulaştığında, alyuvarlara oksijen bağlanmasını engeller. Solunan hava içerisinde yüzde 1,28 karbonmonoksit yoğunluğundan itibaren 1-2 dakika içerisinde boğularak ölüm gerçekleşir.

Karbon monoksit gazı karakteristik olarak hava da 150 cm yüksekte yani normal boyda bir insanın tam nefes alma hizasında birikmektedir. Karbon monoksit gazına kısa süreli maruz kalma ve solumalarda bile kalp krizi riskini arttırıyor. Otoparklar için özel üretim CO dedektörleri baş hizasında ( 150 cm) yükseğe monte edilir.

Havada düşük konsantrasyonlar halinde – 70 ila 100 ppm (ppm = parts per million = milyonda bir oran) – bulunduğunda, soğuk algınlığını andıran belirtiler görülebilir. 150 ila 300 ppm bulantıya, baş dönmesine ve kusmaya yol açar. 400 ppm'den itibaren baygınlıktan beyinde hasar oluşumuna ve ölüme varan sonuçlar meydana gelir. Sağlıklı yetişkinler uzun bir süre boyunca 50 ppm'ye kadar yoğunluğa dayanabilir, çocuklarda ve hastalarda ise bu miktarda bile problemler ortaya çıkabilir.

Azot oksitleri (NOx)

Azot oksitleri (ya da nitrik oksitler) azotun (N) gaz halindeki oksitleridir. Farklı atom sayılarına sahip birden fazla mümkün bileşim bulunduğundan, bunlar için NOx kısaltması kullanılır: N2O, NO, N2O3, NO2, vs.

Bu oksitler su (örneğin sis şeklinde) ile bir araya geldiklerinde, mukozayı tahriş eden ve kısmi akciğer hasarlarına yol açabilen asitler oluşur. Bunun tek istisnası: "gülme gazı" adıyla da bilinen azot protoksittir (N2O). Ancak bu da bir sera gazıdır ve atmosferin yukarı kısmındaki koruyucu ozon tabakasına zarar verir. 

Hidrokarbonlar(HC)

Hidrokarbonlar, sadece karbon (C) ve hidrojenden oluşan kimyasal bileşimlerdir. Bunlar petrol, doğalgaz ve kömür içerisinde büyük miktarlarda bulunur ve bunların içinde asıl "enerji taşıyıcısını" oluştururlar. Bazı hidrokarbon bileşimleri kanserojendir.

Güneş ışığının etkisi altında hidrokarbon ve azot oksitleri reaksiyona girerek ozon oluşturur. Ozon atmosferin alt tabakalarında mukozaları tahriş eden, baş dönmesine ve bulantıya neden olan tehlikeli bir zararlı maddedir. Dahası, ozon 1995 yılından beri "kansere neden olduğu yolunda haklı şüphelerin bulunduğu maddeler" arasında sayılıyor. Ayrıca havada yüksek ozon konsantrasyonları bitki örtüsünde büyük hasarlara neden olabiliyor.

  • Telefon

  • 0850 333 0 357

  • Uğurmumcu Mh. Uzunyurt Sk No:9/A

  • Kartal / İSTANBUL

  • Email

  • info@exzone.com.tr