listin

EPS ÜRETİM TESİSLERİ

EPS (Genleştirilmiş Polistiren Sert Köpük) Üretim Tesisleri

Tehlikeli Gaz : PENTAN

Genleştirilmiş Polistiren Sert Köpük (EPS-Expanded Polystyren Foam), stiren monomerin polimerizasyonuyla petrolden elde edilen, köpük haldeki kapalı gözenekli tipik olarak beyaz renkli bir termoplastik malzemedir. Özel üretimlerde taneciklerin uzun dalga ışınımı yansıtacak şekilde işlendiği gri/siyah tonlarında ürünler de mevcuttur.

Polistiren taneciklerinin şişirilmesi ve birbirine kaynaşması ile elde edilen EPS ürünlerde, taneciklerin şişirilmesi ve köpük elde edilmesi için kullanılan şişirici gaz ‘Pentan’dır. Organik bir bileşen olan pentan, tanecikler içinde çok sayıda küçük gözeneklerin oluşmasını sağladıktan sonra, üretim sırasında ve üretimi takiben çok kısa sürede hava ile yer değiştirir. Açığa çıkan Pentan gazı havadan ağır patlayıcı gaz olmasından dolayı gaz konsantrasyonu kontrol altına alınmalıdır. 

Pentan, sıcaklığı 285 C° geçen herhangi bir yüzey ile temasta bulunduğu zaman tutuşmaktadır.
Pentan, - 50 C° alevlenme noktasına ve 34 C° - 36 C° arasında kaynama noktasına sahiptir. Pentan buharları renksiz ve bağıl yoğunluğu havanın yaklaşık 2.5 katı olup havadan ağırdır. Alevlenme aralığı, havadaki konsantrasyonuna göre, alt patlama sınırı % 1.4 ile üst patlama sınırı % 8.3 arasındadır. Pentan buharının havadan ağır olması sebebiyle, alçak ve çukur alanlar ile sürekli havalandırmanın gerçekleşmediği merdiven boşlukları, silo vb. kapalı alanlarda birikim yapabilmektedir.

Sistem Bilgilendirmesi

Pentan için Tesiste yapılacak işlemler şunlardır.
➢ Exproof Gaz Algılama Sistemi Kurulumu
➢ Gaz Dedektör Kontrol Paneli Kurulumu
➢ Exproof Havalandırma Sistemi Kurulumu( Havalandırma Yetersiz ise)
➢ Exproof İkaz Sistemi Kurulumu
➢ Exproof Sistemlerin Koordineli Çalışması için Otomasyon Paneli Kurulumu
➢ Elektrikle çalışan mevcut sistemin (aydınlatma, prizler, otomatik kapılar, cihazlar vb.) Otomasyon Paneliyle Entegre çalışır hale getirilmesi.

Sistemin çalışma senaryosu aşağıdaki şekilde işleyecektir.
➢ Gaz dedektörleri bir kaçak durumunda Pentan gazını algılar.
➢ Gaz konsantrasyonu patlama sınırının 1/5’ine (%20LEL)geldiğinde, Exproof Siren uyarı vermeye başlar. Aydınlatma, prizler vb. Exproof olmayan ürünlerin enerjisi kesilir.
➢ Exproof Havalandırma Sistemi devreye girerek patlayıcı gaz konsantrasyonunun tahliyesine başlar.
➢ Çalışanların tahliyesini sağlamak için Exproof Aydınlatmalar devreye girer.
➢ Çalışanların tahliyesini sağlamak için (varsa) Otomatik Kapılar açılır.
➢ Gaz konsantrasyonu normale döndükten sonra Aydınlatma ve Havalandırma sistemleri 20 dakika boyunca çalıştıktan sonra sistem normal çalışma koşullarına döner.

  • Telefon

  • 0850 333 0 357

  • Uğurmumcu Mh. Uzunyurt Sk No:9/A

  • Kartal / İSTANBUL

  • Email

  • info@exzone.com.tr