listin

BİTKİSEL YAĞ ÜRETİMİ

Bitkisel Yağ Üretim Tesisleri

Tehlikeli Gaz : HEKZAN (Hexane C6H14)

Ayçiçeği – Zeytinyağı .. gibi üretim yapan tesislerde yağ ayrıştırıcı özelliğinden dolayı kullanılan Hekzan (Hexane C6H14) gazı kontrol altına alınmazsa patlama riski çok yüksektir.

Hekzan gazı havadan ağır olduğundan zeminde yayılarak uzak mesafelerde tutuşmalara neden olabilir. Yağ Üretim Tesislerinde yaptığımız incelemelerde “Patlatma alanı , Makine odası, Tank sahası ve Pompa odası” gibi alanlarda Hekzan gazından dolayı olası patlama riski oldukça yüksek. 

Exproof Gaz Dedektör sistemi, Kontrol Paneli, Exproof Aydınlatma- Siren-Havalandırma Sistemi, Otomasyon sistemi ile Tesisinizde oluşabilecek patlayıcı ortamı önceden Alarm vererek çalışanların güvenli şekilde tehliyesi ile birlikte Hekzan Gazının patlama tehlikesini kontrol altına almış olunur.

Sistem Bilgilendirmesi

Bu kapsamda Tesiste yapılacak işlemler şunlardır.
➢ Exproof Gaz Algılama Sistemi Kurulumu
➢ Gaz Dedektör Kontrol Paneli Kurulumu
➢ Exproof İkaz Sistemi Kurulumu
➢ Exproof Sistemlerin Koordineli Çalışması için Otomasyon Paneli Kurulumu
➢ Elektrikle çalışan mevcut sistemin (aydınlatma, prizler, cihazlar vb.) Otomasyon Paneliyle Entegre çalışır hale getirilmesi.

Sistemin çalışma senaryosu aşağıdaki şekilde işleyecektir.
➢ Gaz dedektörleri bir kaçak durumunda gazı algılar.
➢ Gaz konsantrasyonu patlama sınırının 1/5’ine (%20LEL) geldiğinde, Eksproof Siren uyarı vermeye başlar. Aydınlatma, prizler vb. exproof olmayan ürünlerin enerjisi kesilir.
➢ Çalışanların tahliyesini sağlamak için Exproof Aydınlatmalar devreye girer.
➢ Gaz konsantrasyonu normale döndükten sonra Aydınlatma sistemleri 20 dakika boyunca çalıştıktan sonra sistem normal çalışma koşullarına döner.

  • Telefon

  • 0850 333 0 357

  • Uğurmumcu Mh. Uzunyurt Sk No:9/A

  • Kartal / İSTANBUL

  • Email

  • info@exzone.com.tr