listin

BOYA SANAYİ

“Çalışanların Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Korunması Hakkındaki Yönetmelikte” de bahsedildiği gibi işverenlerin tesislerde azami güvenlik önlemleri alması gereklidir. Bildiğiniz gibi boya üretiminde kullanılan solventler ve incelticiler patlayıcı/parlayıcı özellikleri nedeniyle tesisler açısından büyük bir risk teşkil etmektedir. 

Boya üretiminde kullanılan solvent ve inceltici olarak kullanılan “White Spining, Toluen, Amonyak, Stiren,Vinilasetat, LPG”… gibi patlayıcı gazlar kontrol altına alınmazsa patlama/tutuşma kaçınılmazdır. Bu riskler kimi zaman ölümlü kazalara ve milyonlarca liralık maddi kayıplı hasarlara yol açabilmektedir.

EXZONE; Exproof Gaz Dedektör sistemi, Gaz Kontrol Panelleri, Exproof Aydınlatma- Siren-Havalandırma Sistemi, Otomasyon sistemi konularında TS EN 60079 yönetmelik gerekliliklerini yerine getirerek mühendislik, danışmanlık ve kurulum hizmeti vermektedir.

Exproof Fan, Aydınlatma gibi ekipman distribütörlüklerimiz ve sürekli stoklu çalışmamızdan dolayı hem zaman hem de fiyat avantajı sağlamaktayız.

Bu sistemler tesislerde oluşabilecek patlayıcı ortam önceden tespit edilerek çalışanların güvenli şekilde tahliyesini sağlar ve patlama tehlikesi kontrol altına almış olur. 

Boya Üretim ve İşleme Tesislerinde uyguladığımız sistem;

“Tesiste patlayıcı ortam oluşması halinde çalışanların güvenli bir şekilde ortamdan tahliyesini amaçlamaktadır.”

Proje Uygulama


Projede kullanılacak tüm ekipmanların Türkiye’deki tek distribütörü olmamız ile beraber mühendislik-uygulama-otomasyon konusunda uzman ekibimizle fiyat avantajı sağlamaktayız.

Sistem Bilgilendirmesi

Bu kapsamda Tesiste yapılacak işlemler şunlardır.
➢ Exproof Gaz Algılama Sistemi Kurulumu
➢ Gaz Dedektör Kontrol Paneli Kurulumu
➢ Exproof Havalandırma Sistemi Kurulumu
➢ Exproof İkaz Sistemi Kurulumu
➢ Exproof Sistemlerin Koordineli Çalışması için Otomasyon Paneli Kurulumu
➢ Elektrikle çalışan mevcut sistemin (aydınlatma, prizler, otomatik kapılar, cihazlar vb.) Otomasyon Paneliyle Entegre çalışır hale getirilmesi. Sistemin çalışma senaryosu aşağıdaki şekilde işleyecektir.
➢ Gaz dedektörleri bir kaçak durumunda gazı algılar.
➢ Gaz konsantrasyonu patlama sınırının 1/5’ine (%20LEL)geldiğinde, Exproof Siren uyarı vermeye başlar. Aydınlatma, prizler vb. Exproof olmayan ürünlerin enerjisi kesilir.
➢ Exproof Havalandırma Sistemi devreye girerek patlayıcı gaz konsantrasyonunun tahliyesine başlar.
➢ Çalışanların tahliyesini sağlamak için Exproof Aydınlatmalar devreye girer.
➢ Çalışanların tahliyesini sağlamak için (varsa) Otomatik Kapılar açılır.
➢ Gaz konsantrasyonu normale döndükten sonra Exproof Aydınlatma ve Exproof Havalandırma sistemleri 20 dakika boyunca çalıştıktan sonra sistem normal çalışma koşullarına döner.

  • Telefon

  • 0850 333 0 357

  • Uğurmumcu Mh. Uzunyurt Sk No:9/A

  • Kartal / İSTANBUL

  • Email

  • info@exzone.com.tr